Related Products
-
ThundeRobot DQ27F300L 27″ Fast IPS 2K 300Hz Gaming Monitor৳ 35,500 -
PC Power PCM24FRX 23.8 Inch FHD 120Hz IPS Monitor৳ 17,000 ৳ 19,000 -
Aiwa MF2419-V 24" 100Hz FHD IPS Monitor৳ 14,500 -
ThundeRobot ZQ25F180 24.5″ Fast IPS 1440p 180Hz (Overclock)...৳ 21,900 -
ThundeRobot ZU27F160L 27″ Fast IPS 4K/1080p 160/320Hz 10bit...৳ 61,900 -
ThundeRobot LF25F180 25″ Fast IPS 180Hz Gaming Monitor৳ 21,700 -
Aiwa MD2419-V 24" 200Hz FHD IPS Monitor৳ 19,999
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ Fast IPS 1080p 144Hz 8bit Gaming Monitor
Stock :
In Stock
PID : 171
SKU : THUZF2-2017
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Screen Size: 27 inches
Resolution: Full HD (1920 × 1080)
Panel Type: IPS
Brightness: Typ 250 cd/m²
Contrast Ratio: 1500:1
Refresh Rate: 144Hz
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angles: 178° H / 178° V
Screen Coating: Non-glare
99% SRGB
Warranty: 3 Years
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ FHD 144Hz IPS Gaming Monitor
Experience smooth visuals and accurate colors with the ThundeRobot ZF27F144-BD Gaming Monitor.
Designed for everyday gaming and productivity, this 27-inch Full HD IPS display delivers a
144Hz refresh rate, wide viewing angles, and a clean frameless design.
Display & Visuals
| Feature | Details |
|---|---|
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | Full HD (1920 × 1080) |
| Panel Type | IPS |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angles | 178° H / 178° V |
| Screen Coating | Non-glare |
| SRGB | 99% |
Connectivity & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| HDMI | 1 × HDMI 2.0 (up to 1080p @ 144Hz) |
| DisplayPort | 1 × DP 1.4 (up to 1080p @ 144Hz) |
| VGA | 1 × VGA (up to 1080p @ 75Hz) |
| Audio Out | Yes |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Adjustments | Tilt: -5° ~ +20° Height: N/A Rotation: N/A |
Design & Build
| Feature | Details |
|---|---|
| Bezel Type | 3-sided frameless |
| Color | Black |
| Dimensions (With Stand) | 613.8 × 456.5 × 208 mm |
| Weight (Net) | 4.4 kg |
Whether you’re gaming or working, the ThundeRobot ZF27F144-BD Gaming Monitor delivers
smooth performance, accurate visuals, and a clean design for everyday use.
| Basic Information | |
| Display Size Range (Inch) | 27" Above |
| Display type | IPS |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Color | Black |
| Warranty Details | 3 Year |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178° H / 178° V |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Refresh Rate(Hz) | 144Hz |
No reviews yet. Be the first to review this product!
