Related Products
-
Thunderobot LQ27F180 27" 180Hz IPS QHD Gaming Monitor৳ 31,999 -
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ Fast IPS 1080p 144Hz 8bit Gaming...৳ 17,900 -
Aiwa MF2219-V 21.45" IPS FHD 100Hz Monitor৳ 10,700 -
Thunderobot DQ27F240E 27″ OLED 2K 240Hz Gaming Monitor৳ 79,900 -
PC Power PCM24FRX 23.8 Inch FHD 120Hz IPS Monitor৳ 17,000 ৳ 19,000 -
Thunderobot DQ27F240L 27-inch FAST IPS Monitor 1440P QHD | 2...৳ 46,900 -
ThundeRobot DQ34C240L 34″ Fast VA 1440p 250Hz (Overclock) Cu...৳ 49,900
ThundeRobot DQ27F300L 27″ Fast IPS 2K 300Hz Gaming Monitor
Stock :
In Stock
PID : 174
SKU : THUDQ2-3714
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Screen Size: 27 inches
Resolution: QHD/2K (2560 x 1440)
Panel Type: IPS
Panel Manufacturer: HKC
Brightness: 450 cd/m²
Contrast Ratio: 1500:1
Refresh Rate: 300Hz (320Hz – over clocked)
Response Time: 1ms
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angles: 178° H / 178° V
Screen Coating: Anti-glare
HDR: HDR10, (Supports HDR400 standard but has not been certified.)
Warranty: 3 Years
ThundeRobot Thor DQ27F300L 27″ IPS 2K 300Hz Gaming Monitor
Experience ultra-smooth gameplay and crisp visuals with the ThundeRobot Thor DQ27F300L Gaming Monitor. Designed for gamers, creators, and professionals, this 27-inch monitor delivers performance and precision with a sleek and minimal design.
Display & Visuals
| Feature | Details |
|---|---|
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) |
| Panel Type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Refresh Rate | 320Hz (over clocked) |
| Response Time | 1ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angles | 178° H / 178° V |
| Screen Coating | Anti-glare |
| HDR | HDR10, (Supports HDR400 standard but has not been certified.) |
Connectivity & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Audio Jack | Yes |
| Mounting Options | VESA 100 x 100 mm or Height Adjustable & Rotatable |
| Adjustments | Height: 120mm Rotation: V rotation ±90°; H rotation ±45° Tilt: Front 5°±2° ~ Rear 23°±2° |
Design & Build
| Feature | Details |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 614mm x 525mm x 232mm |
| Weight | 5.3 kg |
Whether you’re battling online or designing with precision, the ThundeRobot DQ27F300L Gaming Monitor offers ultra-fast performance, premium visuals, and unbeatable value for gamers and professionals alike.
| Basic Information | |
| Display Size Range (Inch) | 27" Above |
| Display type | IPS |
| Display resolution | 2560x1440 |
| Color | Black |
| Warranty Details | 3 Year |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178° H / 178° V |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time(ms) | 1ms & Bellow |
| Tilt | Front 5°±2° ~ Rear 23°±2° |
| Display Port (s) | 1 |
No reviews yet. Be the first to review this product!
