-
ARCTIC Xtender Premium E-ATX Mid Tower PC Case (Mirror Black...৳ 18,500 -
T-Wolf SHADOWCORE OFFICE mATX Mid Tower Casing With 200W PSU৳ 2,200 -
T-Wolf Ice Cooler X5 ARGB M-ATX Mid Tower Gaming Casing৳ 2,800 -
T-wolf Platina X4 ARGB Mid-Tower ATX Gaming Casing৳ 3,200 -
Monarch Gamer X9 ARGB ATX Desktop Gaming Case৳ 6,700 -
T-Wolf Ice Cooler X5 ARGB M-ATX Mid Tower Gaming Casing Whit...৳ 2,800 -
Monarch City Ranger X7 ARGB Mid-Tower ATX Gaming Case৳ 5,400
T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing
Specification
| Case Type | ||
| Type | Mid Tower Casing | |
| Front Panel | Mesh Panel | |
| Tempered Glass Panel | Side Panel | |
| Motherboard Support | M-ATX / ITX | |
| External Features | ||
| Color(s) | Black | |
| Material | Chassis: 0.4mm SPCC Steel , Front Panel: Mesh | |
| Weight | 2.04kg | |
| Dimensions | L275 × W173 × H350 mm | |
| Fan Support | Left Side: 1 × 120mm Front: 2 × 120mm Rear: 1 × 90mm or 80mm | |
| Pre- Installed Fans | 2x 120mm RGB on Front 1x 90mm RGB on Rear | |
| Drive Bays | 1 x HDD ,1 x SSD | |
| I/O Port | 2 × USB 1.0 , 1 × Audio Port , 1 × Microphone Port | |
| Additional Feature | ||
| PSU | 200W PSU INCLUDED | |
| Clearance Space | ||
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 150mm | |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 270mm | |
| Warranty | ||
| Warranty | No Warranty | |
Description
T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing
The T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing combines performance, durability, and eye-catching design for modern gamers and PC enthusiasts. The T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing is made of high-quality 0.4mm SPCC steel, ensuring long-term dependability while remaining lightweight enough for small configurations. Its mesh front panel design allows for better airflow, keeping your components cool even during extended gaming sessions. This T-Wolf Gaming Casing, designed to support Micro-ATX motherboards, has a well-balanced structure that is both functional and visually appealing. Inside, the T-Wolf NEOPULSE X3 RGB mATX Gaming Casing supports VGA cards up to 270mm in length and CPU coolers up to 150mm in height, providing versatile hardware compatibility. It also has separate drive bays for one HDD and one SSD, providing ample storage space for games, media, and data. The T-Wolf case features four PCI slots for easy expansion and upgrades, allowing gamers to easily customize their configurations. The well-designed cooling system offers various fan configurations. Two 120mm fans in the front, one 120mm on the side, and one 80mm or 90mm fan in the back provide excellent airflow throughout the chassis for steady thermal performance. The T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Casing provides practical and convenient connectivity, including dual USB 1.0 ports, an audio port, and a microphone port for seamless device integration. The RGB lighting accents on the front add to its modern style, giving an engaging visual experience for gaming setups.
Buy T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing from Spark Technology
In Bangladesh, you can get original T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing From Star Tech. We have a large collection of latest T-Wolf Casing to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Spark Technology Shop to get yours at lowest price. The T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing comes with no warranty.
What is the price of T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Gaming Casing in Bangladesh?
The latest price of T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Gaming Casing in Bangladesh is 2,800৳. You can buy the T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Gaming Casing at best price from our website or visit any of our showrooms.
| Basic Information | |
| Model Name | NEOPULSE X3 |
| Brand | T-Wolf |
| Color | Black |
| Weight Range (Kg) | 2.01 Kg - 2.50 Kg |
| others | Dimensions: 345 x 195 x 430mm |
| Series | Gaming |
| Specialty | RGB front panel, tempered glass side panel, optimized airflow design |
| Case Type | Mid Tower |
| Supported Motherboard Type | Micro-ATX |
| Supported LED Strip | No |
| Back-Connect Supported | No |
| Graphics-Card Length | 290mm |
| Supported CPU Cooler | Air Cooler |
| CPU Cooler Height | 155mm |
| PSU Length | Standard ATX PSU |
| Cable Management Depth | ~15-20mm |
| Front/Top USB port | 2 x USB 1.1, 1 x USB 3.0 |
| Front/Top Audio Port | 1 x HD Audio, 1 x Mic |
| 3.5 Inch Drive Bay | 1 |
| 2.5 Inch Drive Bay | 2 |
| Expansion Slots | 4 |
| Optical Drive Bay | No |
| Cooling Fan (Built-In) | 3 |
| Additional Fan Slot | 1 |
| Pre-Installed Fan Size | 120mm |
| Supported Fan Size | 3x120mm, Rear: 1x120mm |
| Lighting Fan | RGB |
| Radiator Support Front/Top/Rear | Front: up to 240mm, Rear: 120mm |
| Radiator Support Max. | Up to 240mm |
| Power Supply (Built-In) | No |
| Transparent Side Window | Yes |
| Case Windowed | Yes |
| Number of Buttons | 2 |
| Dust Cover | No |
No reviews yet. Be the first to review this product!
