Related Products
-
Monarch City Ranger X7 ARGB Mid-Tower ATX Gaming Case৳ 5,400 -
Arctic Xtender VG E-ATX Mid Tower Casing White With Vertical...৳ 33,000 -
T-Wolf Ice Cooler X5 ARGB M-ATX Mid Tower Gaming Casing Whit...৳ 2,800 -
Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing৳ 3,600 -
T-Wolf City Ranger X7 ARGB Mid-Tower ATX Gaming Casing৳ 5,500 -
ThundeRobot GQX25ABS computer casing with 6.2″ Display৳ 16,100 -
T-Wolf BLAZE BOX X4 ARGB Mid-Tower E-ATX Gaming Casing৳ 4,400
ARCTIC Xtender (Black) - PC Case, Tempered Panorama Glass, 2 x 420 mm Radiator Support, Full Tower, Big Tower, E-ATX, 5X A-RGB Fans pre-Mounted - Black
Stock :
In Stock
PID : 739
SKU : ARCXTE-2514
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Brand ARCTIC
Motherboard Compatability ATX
Case Type Full Tower
Recommended Uses For Product Gaming
Color Black
About this item
- P14 Pro Reverse A-RGB: Three side-mounted fans with inverted airflow — powerful for optimal airflow while showcasing the beautiful side of the fans.
- TWO 420 MM RADIATORS: Supports two 420 mm, 360 mm, 280 mm, or 240 mm radiators for high-performance AIOs and custom loops.
- TINTED GLASS PANEL: Dark-tinted side windows deliver a premium, minimalist look while A-RGB lighting brings the hardware inside to life.
- A-RGB PSU COVER: Integrated glass panel with 24 individually addressable RGB LEDs illuminates the lower section of the case.
- QUALITY OF LIFE FEATURES: 5 pre-installed A-RGB fans, magnetic filters, modular fan rails, removable HDD cage, SSD vibration dampening, functional I/O panel, and handy accessory box.
| Basic Information | |
| Model Name | Xtender |
| Brand | Arctic |
| Color | Black |
| Weight Range (Kg) | 15.4 Kg |
| Warranty Details | 6 Year |
| Specialty | Panoramic Tempered Glass, 2 x 420 mm Radiator Support, Vertical GPU Mount supported, 5x A-RGB Fans pre-installed. |
| Case Type | Full Tower |
| Supported Motherboard Type | ATX |
| Supported LED Strip | Yes |
| Fan / Light Controller | Yes |
| Back-Connect Supported | No |
| Graphics-Card Length | Up to 482 mm |
| Supported CPU Cooler | Air Cooler or Liquid Cooler |
| CPU Cooler Height | Up to 185 mm |
| PSU Length | Up to 220 mm |
| Cable Management Depth | 30 mm |
| Front/Top USB port | 1 x USB-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 |
| Front/Top Audio Port | 1 x 3.5 mm Audio Jack (Combo) |
| 3.5 Inch Drive Bay | 2 |
| 2.5 Inch Drive Bay | 3 |
| Expansion Slots | 7 |
| Optical Drive Bay | No |
| Cooling Fan (Built-In) | 5 |
| Pre-Installed Fan Size | 120mm/140mm |
| Supported Fan Size | 120mm, 140mm |
| Lighting Fan | ARGB |
| Radiator Support Front/Top/Rear | up to 420mm, Side: up to 420mm, Rear: up to 140mm |
| Radiator Support Max. | Up to 420mm |
| Power Supply (Built-In) | No |
| Transparent Side Window | Yes |
| Case Windowed | Yes |
| Number of Buttons | 1 |
| Dust Cover | Yes |
No reviews yet. Be the first to review this product!
