Related Products
-
Thunderobot DQ27F240L 27-inch FAST IPS Monitor 1440P QHD | 2...৳ 46,900 -
Aiwa MD2734-K 27" 240Hz FHD IPS Monitor৳ 24,999 -
ThundeRobot ZPF25F240 24.5″ Fast IPS 280Hz Gaming Monitor৳ 22,900 -
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ Fast IPS 1080p 144Hz 8bit Gaming...৳ 17,900 -
ThundeRobot ZQ27F210L 27″ Fast IPS 1440p 210Hz (Overclock) 8...৳ 31,900 -
Thunderobot L1A Computer Screen LED Monitor Light Bar USB৳ 2,950 -
Aiwa MF2419-V 24" 100Hz FHD IPS Monitor৳ 14,500
ThundeRobot ZU27F160L 27″ Fast IPS 4K/1080p 160/320Hz 10bit HDR Gaming Monitor
Stock :
In Stock
PID : 182
SKU : THUZU2-2250
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Screen Size: 27 inches
Resolution: (UHD 4K 160Hz) (FHD 1080p 320Hz)
Panel Type: IPS
Panel Manufacturer: AUO
Brightness: 450 cd/m²
Contrast Ratio: 1000:1
Refresh Rate: 320Hz/160Hz
Response Time: 1ms
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angles: 178° H / 178° V
Screen Coating: Anti-glare
HDR: Yes (10bit)
ThundeRobot ZU27F160L 27″ Fast IPS 4K/1080p 160/320Hz 10bit HDR Gaming Monitor
Experience ultra-smooth gameplay and crisp visuals with the ThundeRobot Thor ZU27F160L Gaming Monitor. Designed for gamers, creators, and professionals, this 27-inch monitor delivers performance and precision with a sleek and minimal design.
Display & Visuals
| Feature | Details |
|---|---|
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | (UHD) 3840 x 2160 /(FHD) 1920 x 1080 |
| Panel Type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1(Typ) |
| Refresh Rate | (UHD 4K 160Hz) (FHD 1080p 320Hz) |
| Response Time | 1ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angles | 178° H / 178° V |
| Screen Coating | Anti-glare |
| HDR | Yes (10bit) |
Connectivity & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Audio Jack | Yes |
| Mounting Options | M4*10 |
| Adjustments | Height Adjustable & Rotatable Height: 140mm |
Design & Build
| Feature | Details |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 825mm(W)*158m(D)*498mm(H) |
| Weight | 6.5Kg |
Whether you’re battling online or designing with precision, the ThundeRobot Thor ZU27F160L Gaming Monitor offers ultra-fast performance, premium visuals, and unbeatable value for gamers and professionals alike.
| Basic Information | |
| Display Size Range (Inch) | 27" Above |
| Display type | IPS |
| Viewing Angle | 178° H / 178° V |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time(ms) | 1ms & Bellow |
| HDR | Yes (10bit) |
No reviews yet. Be the first to review this product!
