Related Products
-
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ Fast IPS 1080p 144Hz 8bit Gaming...৳ 17,900 -
Aiwa MF2219-V 21.45" IPS FHD 100Hz Monitor৳ 10,700 -
Aiwa MD2734-K 27" 240Hz FHD IPS Monitor৳ 24,999 -
PC Power PCM24FRX 23.8 Inch FHD 120Hz IPS Monitor৳ 17,000 ৳ 19,000 -
ThundeRobot ZQ25F180 24.5″ Fast IPS 1440p 180Hz (Overclock)...৳ 21,900 -
Thunderobot DQ27F240E 27″ OLED 2K 240Hz Gaming Monitor৳ 79,900 -
ThundeRobot DQ27F300L 27″ Fast IPS 2K 300Hz Gaming Monitor৳ 35,500
ThundeRobot ZQ27F210L 27″ Fast IPS 1440p 210Hz (Overclock) 8bit+FRC Gaming Monitor
Stock :
In Stock
PID : 189
SKU : THUZQ2-7814
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Screen Size: 27 inches
Resolution: QHD (2560 x 1440)
Panel Type: IPS
Panel Manufacturer: BOE
Brightness: 400cd/m2(Typ.) | 450cd/m2(Max)
Contrast Ratio: 1000:1(Typ)
Refresh Rate: 210Hz (Over clocked)
Response Time: 1ms
Aspect Ratio: 16:9
Viewing Angles: 89° H / 89° V
Screen Coating: Anti-glare
HDR: HDR10
ThundeRobot ZQ27F210L 27″ Fast IPS 1440p 210Hz Gaming Monitor
Experience ultra-smooth gameplay and crisp visuals with the ThundeRobot ZQ27F210L Gaming Monitor. Designed for gamers, creators, and professionals, this 27-inch monitor delivers performance and precision with a sleek and minimal design.
Display & Visuals
| Feature | Details |
|---|---|
| Screen Size | 27 inches |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) |
| Panel Type | IPS |
| Brightness | 400cd/m2(Typ.) 450cd/m2(Max) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 210Hz (Overclocked) |
| Response Time | 1ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angles | 89° H / 89° V |
| Screen Coating | Anti-glare |
| HDR | HDR10, (Supports HDR400 standard but has not been certified) |
Connectivity & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Audio Jack | Yes |
| Mounting Options | VESA 75 x 75 mm |
| Adjustments | Height: 110mm±5mm Rotation: Horizontal rotation ±30°; Vertical rotation ±90° Tilt: Front 5°±2° ~ Rear 20°±2° |
Design & Build
| Feature | Details |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 614mm x210mm x 513mm |
| Weight | 6.3 kg |
Whether you’re battling online or designing with precision, the ThundeRobot ZQ27F210L Gaming Monitor offers ultra-fast performance, premium visuals, and unbeatable value for gamers and professionals alike.
| Basic Information | |
| Display Size Range (Inch) | 27" Above |
| Display type | IPS |
| Display resolution | 2560x1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 89° H / 89° V |
| Brightness | 400cd/m2(Typ.) | 450cd/m2(Max) |
| Contrast Ratio | 1000:1(Typ) |
| Refresh Rate(Hz) | 120Hz (Overclocking) |
No reviews yet. Be the first to review this product!
