Related Products
-
Thunderobot LQ27F180 27" 180Hz IPS QHD Gaming Monitor৳ 31,999 -
ThundeRobot ZU27F160L 27″ Fast IPS 4K/1080p 160/320Hz 10bit...৳ 61,900 -
ThundeRobot ZF27F144-BD 27″ Fast IPS 1080p 144Hz 8bit Gaming...৳ 17,900 -
Aiwa MD2734-K 27" 240Hz FHD IPS Monitor৳ 24,999 -
Thunderobot DQ27F240L 27-inch FAST IPS Monitor 1440P QHD | 2...৳ 46,900 -
ThundeRobot DQ27F300L 27″ Fast IPS 2K 300Hz Gaming Monitor৳ 35,500 -
ThundeRobot ZQ27F210L 27″ Fast IPS 1440p 210Hz (Overclock) 8...৳ 31,900
ThundeRobot DQ34C240L 34″ Fast VA 1440p 250Hz (Overclock) Curved Gaming Monitor
Stock :
In Stock
PID : 175
SKU : THUDQ3-4647
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Screen Size: 34 inches
Resolution: UWQHD (3440 × 1440)
Panel Type: VA
Color Depth: 10Bit (8Bit+FRC)
Panel Manufacturer: CSOT
Brightness: 450 cd/m²
Contrast Ratio: 4000:1
Refresh Rate: 240Hz (250Hz Overclocked)
Response Time: 1ms
Aspect Ratio: 21:9
Viewing Angles: 89° / 89° / 89° / 89°
Screen Coating: Anti-glare
HDR: HDR400
Warranty: 3 Years
ThundeRobot DQ34C240L 34″ Curved UWQHD 240Hz Gaming Monitor
Experience immersive ultra-wide gaming and professional-grade visuals with the
ThundeRobot DQ34C240L curved gaming monitor. Featuring a 34-inch UWQHD VA panel,
240Hz overclocked refresh rate, and deep contrast, this monitor is built for competitive
gaming, cinematic experiences, and multitasking productivity.
Display & Visuals
| Feature | Details |
|---|---|
| Screen Size | 34 inches |
| Resolution | UWQHD (3440 × 1440) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Type | VA (CSOT) |
| Response Time | 1ms |
| Refresh Rate | 240Hz (250Hz Overclock) |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angles | 89° / 89° / 89° / 89° |
| Curvature | 1500R |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 / 99% sRGB |
| HDR | Supports HDR400 standard but has not been certified |
Connectivity & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| HDMI Ports | 2 × HDMI 2.1 (Up to 2K @ 250Hz) |
| DisplayPort | 1 × DP 1.4 (Up to 2K @ 250Hz) |
| Audio Output | Yes |
| Speakers | 2 × 2W Built-in Speakers |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
Design & Build
| Feature | Details |
|---|---|
| Color | Black |
| Stand Material | Injection-molded Plastic + Metal |
| Base Material | Cast Aluminum |
| Dimensions (With Stand) | 808 × 260 × 565 mm |
| Dimensions (Without Stand) | 808 × 113 × 364 mm |
| Weight | 6.4 kg |
Whether you’re gaming competitively or multitasking on an ultra-wide workspace,
the ThundeRobot DQ34C240L delivers immersive visuals, ultra-high refresh rates,
and premium build quality for demanding users.
| Basic Information | |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Viewing Angle | 89° / 89° / 89° / 89° |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Response Time(ms) | 1ms & Bellow |
No reviews yet. Be the first to review this product!
