-
T-Wolf Phantom X4 RGB M-ATX Mid Tower Gaming Case With 200W...৳ 3,200 -
MONARCH MYSTERY BOX X5 ARGB GAMING CASE৳ 3,300 -
Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing৳ 3,600 -
T-Wolf Ice Cooler X5 ARGB M-ATX Mid Tower Gaming Casing Whit...৳ 2,800 -
T-Wolf Infinity X10 ARGB ATX Gaming Casing White৳ 13,999 -
Monarch City Ranger X7 ARGB Mid-Tower ATX Gaming Case৳ 5,400 -
ThundeRobot GQX25ABS computer casing with 6.2″ Display৳ 16,100
T-Wolf BLAZE BOX X4 ARGB Mid-Tower E-ATX Gaming Casing
Specification
| Case Type | ||
| Type | Mid-Tower | |
| Front Panel | Mesh Panel | |
| Tempered Glass Panel | Side Panel | |
| Motherboard Support | ITX / M-ATX / ATX / E-ATX | |
| External Features | ||
| Color(s) | Black | |
| Dimensions | 385 x 220 x 445 mm | |
| Expansion Slots | 7 | |
| Radiator Support | Top supports 240mm liquid cooling radiator | |
| Fan Support | Supports up to 9 case fans | |
| Pre- Installed Fans | 4x 120 mm ARGB Fan | |
| Drive Bays | 3 HDD & 3 SSD drive bays | |
| I/O Port | 1×USB 3.0, 2×USB 1.0, HD Audio | |
| Additional Feature | ||
| PSU | N/A | |
| Side Panel | Tempered Glass | |
| Warranty | ||
| Warranty | No Warranty | |
Description
T-WOLF BLAZE BOX X4 ARGB Mid-Tower E-ATX Gaming Casing
The T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing is intended for both gamers and PC builders. With its roomy interior, this case allows several storage options, including combinations of 3 HDD and 2 SSD or 2 HDD and 3 SSD drive bays, giving customers greater freedom in managing storage capacity. The availability of 7 PCI-e expansion slots allows you to easily build diverse gaming systems or high-performance workstations with additional graphics cards, sound cards, or other expansion options. The T-WOLF BLAZE BOX X4 Casing supports ITX, M-ATX, ATX, and even E-ATX motherboards, making it suitable for a wide range of systems, from entry-level setups to enthusiast-grade gaming machines. This case's cooling efficiency is particularly impressive, as it supports up to 9 case fans for maximum airflow, keeping temperatures under control during intense gaming or heavy workloads. Furthermore, the top panel can accommodate a 240mm liquid cooling radiator, making it ideal for gamers who prefer liquid cooling solutions for improved thermal performance. The T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing has a height adjustment of 170 mm, making it easier to add larger CPU coolers and current graphics cards. The front I/O ports support 1×USB 3.0, 2×USB 1.0, and HD Audio, providing easy access to peripherals and audio devices.
Buy T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing from Spark Technology
In Bangladesh, you can get original T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing From Star Tech. We have a large collection of latest T-Wolf Casing to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Spark Technology Shop to get yours at lowest price. The T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing comes with no warranty.
What is the price of T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing in Bangladesh?
The latest price of T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing in Bangladesh is 4,100৳. You can buy the T-WOLF BLAZE BOX X4 Gaming Casing at best price from our website or visit any of our showrooms.
| Basic Information | |
| Model Name | BLAZE BOX X4 |
| Brand | T-Wolf |
| Color | Black |
| Weight Range (Kg) | 4-6 Kg |
| others | Dimensions: 380 x 210 x 450mm |
| Series | Gaming |
| Case Type | Mid Tower |
| Supported Motherboard Type | E-ATX |
| Supported LED Strip | Yes |
| Fan / Light Controller | Yes |
| Back-Connect Supported | No |
| Graphics-Card Length | 340mm |
| Supported CPU Cooler | Air Cooler or Liquid Cooler |
| CPU Cooler Height | 165mm |
| PSU Length | Standard ATX PSU |
| Cable Management Depth | ~25mm |
| Front/Top USB port | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Front/Top Audio Port | 1 x HD Audio, 1 x Mic |
| 3.5 Inch Drive Bay | 2 |
| 2.5 Inch Drive Bay | 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Optical Drive Bay | No |
| Cooling Fan (Built-In) | 4 |
| Additional Fan Slot | 2 |
| Pre-Installed Fan Size | 120mm |
| Supported Fan Size | Front: 3 x 120mm, Top: 2 x 120mm, Rear: 1 x 120mm |
| Lighting Fan | ARGB |
| Radiator Support Front/Top/Rear | Front: up to 360mm, Top: up to 240mm, Rear: 120mm |
| Radiator Support Max. | Up to 360mm |
| Power Supply (Built-In) | No |
| Transparent Side Window | Yes |
| Case Windowed | Yes |
| Number of Buttons | 2 |
| Dust Cover | Yes |
No reviews yet. Be the first to review this product!
