-
T-Wolf Phantom X4 RGB M-ATX Mid Tower Gaming Case With 200W...৳ 3,200 -
Arctic Xtender VG E-ATX Mid Tower Casing White With Vertical...৳ 33,000 -
T-Wolf BLAZE BOX X4 ARGB Mid-Tower E-ATX Gaming Casing৳ 4,400 -
T-Wolf NEOPULSE X3 RGB Mid Tower mATX Gaming Casing৳ 3,000 -
Monarch Gamer X9 ARGB ATX Desktop Gaming Case৳ 6,700 -
ARCTIC Xtender (Black) - PC Case, Tempered Panorama Glass, 2...৳ 32,000 -
T-Wolf Ice Cooler X5 ARGB M-ATX Mid Tower Gaming Casing Whit...৳ 2,800
Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing
Specification
| Case Type | ||
| Type | Mid Tower | |
| Front Panel | Tempered Glass | |
| Tempered Glass Panel | Yes | |
| Motherboard Support | ITX, M-ATX | |
| External Features | ||
| Color(s) | Black | |
| Dimensions | L350*W160*H285mm | |
| Fan Support | Top: 120mm*2, Right:120mm*2, bottom: 120mm*2, Rear: 120mm*1 | |
| Pre- Installed Fans | 6x ARGB Fan | |
| Drive Bays | 1*HDD / 1*SSD | |
| I/O Port | USB3.0*1, USB2.0x1 | |
| Additional Feature | ||
| Side Panel | Tempered Glass | |
| Clearance Space | ||
| Maximum CPU Cooler Height | 150mm | |
| Maximum Graphics Card Length | 310mm | |
| Warranty | ||
| Warranty | No Warranty | |
Description
Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing
The Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing is compatible with M-ATX and ITX motherboards, allowing for a variety of build combinations. The eye-catching dual tempered glass panels on the front and side provide a clear view of your components, letting the beauty of your setup take center stage. This monarch ARGB case was designed with the best cooling in mind. It supports a staggering variety of fan placements, including two 120mm fans at the top, two 120mm fans on the right, two 120mm fans at the bottom, and a 120mm fan at the back. All of these fan placements are pre-installed and enhanced with vivid ARGB lighting to produce an enthralling visual display. The Monarch GEN-Z X6 PC Casing supports both a hard drive and a solid-state drive, providing plenty of space for your games and movies. The front I/O panel includes a USB 3.0 and a USB 2.0 connector, providing diverse peripheral access and fast data transfer. The Monarch GEN-Z X6 Gaming Casing has four PCI card slots, providing for broad expansion potential. The game case, made of 0.4mm SPCC steel, strikes a mix between toughness and lightweight design, making it easy to assemble. With a maximum GPU length of 310mm and a maximum CPU cooler height of 150mm, the Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing is designed to accommodate high-performance components, allowing you to build a powerful and efficient gaming rig.
Buy Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing from Spark Technology
In Bangladesh, you can get original Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing From Star Tech. We have a large collection of latest Monarch Casing to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest Spark Technology Shop to get yours at lowest price. The Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Gaming Casing comes with no warranty.
What is the price of Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Casing in Bangladesh?
The latest price of Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Casing in Bangladesh is 3,500৳. You can buy the Monarch GEN-Z X6 ARGB Mid-Tower Casing at best price from our website or visit any of our showrooms.
| Basic Information | |
| Model Name | GEN-Z X6 |
| Brand | Monarch |
| Color | Black |
| Weight Range (Kg) | 3.5-5 Kg |
| others | Magnetic Dust Filter (Top), Dimensions: 370 x 200 x 440mm |
| Series | Gaming |
| Specialty | Modern "Gen-Z" aesthetic with a unique geometric mesh front panel for optimized cooling and vibrant ARGB lighting. |
| Case Type | Mid Tower |
| Supported Motherboard Type | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX |
| Supported LED Strip | No |
| Fan / Light Controller | Yes |
| Back-Connect Supported | No |
| Graphics-Card Length | 320mm |
| Supported CPU Cooler | Air Cooler or Liquid Cooler |
| CPU Cooler Height | 160mm |
| PSU Length | Standard ATX PSU (Up to 180mm) |
| Cable Management Depth | 22mm |
| Front/Top USB port | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| Front/Top Audio Port | 1 x HD Audio, 1 x Mic |
| 3.5 Inch Drive Bay | 2 |
| 2.5 Inch Drive Bay | 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Optical Drive Bay | No |
| Cooling Fan (Built-In) | 4 |
| Additional Fan Slot | 2 |
| Pre-Installed Fan Size | 120mm |
| Supported Fan Size | Front: 3 x 120mm, Top: 2 x 120mm, Rear: 1 x 120mm |
| Lighting Fan | ARGB |
| Radiator Support Front/Top/Rear | Front: up to 360mm, Top: up to 240mm, Rear: 120mm |
| Radiator Support Max. | Up to 360mm |
| Power Supply (Built-In) | No |
| Transparent Side Window | Yes |
| Case Windowed | Yes |
| Number of Buttons | 2 |
No reviews yet. Be the first to review this product!
