-
Arctic Freezer 8A CO AMD Air CPU Cooler৳ 2,199 -
Yeston Zeaginal ZC-360 ARGB Bling Bling 395mm Radiator Liqui...৳ 10,500 -
Arctic M2 Pro M.2 2280 SSD Cooler Silver৳ 1,100 -
ARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Cooler৳ 3,900 -
Yeston Zeaginal ZC-Zeus XT 360mm ARGB Liquid Cooler with LCD...৳ 9,000 -
Arctic Liquid Freezer III 280MM ARGB Liquid CPU Cooler White৳ 8,500 -
Arctic Freezer 34 eSports DUO Air CPU Cooler White & Grey৳ 5,500
Arctic Liquid Freezer III 420mm ARGB AIO Liquid Cpu Cooler (Black)
Description
Arctic Liquid Freezer III 420MM ARGB Liquid CPU Cooler
The Arctic Liquid Freezer III 420MM ARGB Liquid CPU Cooler is a premium cooling solution that combines excellent performance with attractive design. This cooler has three P14 PWM fans that can operate at speeds ranging from 200 to 1900 rpm, ensuring efficient and adaptable airflow to keep CPU temperatures low. The introduction of a PWM-controlled VRM fan with speeds ranging from 400 to 2500 rpm adds cooling to the voltage regulator modules, improving overall system stability. The pump is also PWM-controlled and runs between 800 and 2800 rpm, providing constant and dependable cooling performance. The cold plate is composed of copper and has micro-skived fins, which considerably increase thermal conductivity and heat dissipation. Furthermore, the ARGB lighting provides a visually appealing aspect to your setup, transforming the Arctic Liquid Freezer III 420MM ARGB into not only a functional but also aesthetically pleasing complement to any build.
Ready Out-of-the-Box - Easy Installation
The Liquid Freezer III 420MM ARGB is ready for immediate use thanks to its pre-installed radiator fans in push configuration. The fan wires are integrated into the hose jacket, thus only one connection is required to connect to the motherboard. With the MX-6 thermal compound included in the purchase, you will have everything you need for a quick and easy installation.
Liquid Freezer III 420 ARGB– Tested and Confirmed by Intel
Intel has tested and approved the Liquid Freezer III 420MM ARGB for the i9-13900K/KF, i9-14900K/KF, and i9-13900KS Enthusiast and Desktop processors. In these tests, Intel considered both the mounting with contact frame and the cooler's performance.
Future-Proof Compatibility
The Liquid Freezer III 420MM ARGB works with both Intel and AMD sockets. Intel intends to release the new Arrow Lake CPUs with the LGA1851 socket in the future. We guarantee 100 percent compatibility. All Liquid Freezer III variants are completely compatible with Intel's new LGA 1851 socket.
Outstanding Performance
Independent testing show that the Liquid Freezer III 420MM ARGB surpasses the competition in all price categories due to its remarkable performance. In noise-normalized testing, the Liquid Freezer III displays its true strength, outperforming numerous competitors with its quiet yet powerful operation.
Silent and Powerful VRM Fan
When paired with power-hungry CPUs, motherboard voltage converters commonly work at their maximum temperatures. To compensate for the lack of airflow from a tower cooler, the Liquid Freezer III 420MM ARGB has a modified VRM fan. When VRM cooling is insufficient, ventilation is weak, or overclocking is occurring, the 60 mm PWM-controlled fan provides almost silent cooling of the socket area. This enables a continuous higher load and a longer service life for the voltage converters.
Optimised, In-House Developed Water Pump
The Liquid Freezer III 420MM ARGB features a specially built PWM-controlled water pump that has been further improved for performance and noise. The Liquid Freezer III's performance improves while staying quiet, owing to an upgraded coldplate with a larger fin surface and redesigned water pipes.
Addressable LEDs for all Requirements
ARCTIC employs standards 3-pin cables rather than proprietary connections. This not only provides compatibility with the majority of lighting systems for motherboards, cases, controllers, and accessories, but also allows for software-based control via the most common control programs. The daisy-chain capability also means that each LED may show a different hue at any moment, providing a plethora of combination choices for every taste.
| Basic Information | |
| Model Name | Liquid Freezer III 420MM ARGB |
| Color | Black |
| Warranty Details | 6 Year |
| Series | Gaming |
| Special Features | Integrated 60mm VRM Fan (400–2500 RPM), Native support for Intel LGA1851, Pre-applied MX-6 Thermal Paste, and single-cable management system. |
| Connectors | 4-Pin PWM Connector (for cooling), 3-Pin 5V ARGB Connector (for lighting) |
| Cooler Type | Liquid CPU Cooler |
| Specialty | Optimized for Intel's LGA1700/1851 contact frame and features an offset mounting design for AMD AM5 to improve heat transfer. |
| LED Lighting | ARGB |
| CPU Cooler Brand | Arctic |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Size (Height) | 140mm |
| Fan Speed | 200 – 1900 RPM |
| Fan Noise Level | 0.3 Sone (approx. 22.5 – 24.5 dBA) |
| Fan Air Flow | 69.90 CFM (117.06 $m^3/h$) |
| Fan Air Pressure | 2.0 $mmH_2O$ |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 27 mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Radiator Size | 420mm |
| Dimension (Heat Sink/Radiator) | 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm |
| Water Block Material | Copper (Micro Skived Fins) |
| Waterblock Dimensions | ~110 x 70 x 44 mm (excluding VRM fan module) |
| Tube Material | EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) with braided sleeve |
| Tube Length | 450 mm |
| Pump Motor Speed | 800 – 2800 RPM (PWM controlled) |
| Theme Display | No |
| PWM Mode | Yes |
| Supported CPU Socket Brand | Intel & AMD |
| Supported Socket | * Intel: LGA 1700, 1851 AMD: AM5, AM4 |
No reviews yet. Be the first to review this product!
