-
Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler৳ 2,300 -
Arctic Freezer 36 ARGB Air CPU Cooler৳ 4,500 -
Yeston Zeaginal Zeus 240 240mm Radiator Liquid CPU Cooler wi...৳ 9,300 -
Yeston Zeaginal ZC-240 ARGB Bling Bling 240mm Radiator Liqui...৳ 8,500 -
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB All-in-One CPU Water...৳ 15,700 -
Yeston Zeaginal Zeus 360 360mm Radiator Liquid CPU Cooler wi...৳ 10,600 -
Arctic Freezer 34 eSports DUO Air CPU Cooler White & Grey৳ 5,500
ARCTIC Freezer 8i CO Compact Intel CPU Cooler for Continuous Operation (Black)
Specification
| Key Features | ||
| Type | Air CPU Cooler | |
| Fan Speed | 200–2300 rpm, PWM Controlled | |
| Connector | 4-Pin Fan Plug | |
| Material | Fin Material: Aluminum | |
| Others | Heat Pipe: 2x Ø 6 mm Copper, Direct Touch Heatsink: 46x 0.4 mm Aluminium Fins Pre-Applied MX-6 Thermal Paste | |
| Physical Specification | ||
| Dimension | 83 (L) x 108 (W) x 136 (H) mm | |
| Weight | 415 g | |
| Supported Sockets | ||
| Intel | LGA1851, LGA1700 | |
| Warranty Information | ||
| Warranty | 6 years | |
Description
Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler
The Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler provides excellent performance for Intel LGA1851 and LGA1700 socket systems. This cooler is designed for dependability, with two 6mm copper heat pipes and direct touch technology to ensure optimal heat transfer from the CPU to the heatsink. The heatsink has 46 aluminum fins, each 0.4mm thick, which promotes even heat distribution and increased cooling efficiency. A single 100mm P10 PWM fan with a speed range of 200 to 2300 RPM is PWM-controlled and can be reduced to 0 RPM at 5% PWM for silent operation under low loads. The Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler's fan, which features a twin ball bearing, is built to last, resisting heat and dust for a long service life and is guaranteed by a 6-year warranty. The fan operates at 0.13A and 12V DC and connects with a 4-pin socket, allowing for flexible and synchronous control. The Arctic CPU Cooler comes with pre-applied MX-6 high-performance thermal paste, allowing for quick installation and improved thermal conductivity. The Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler offset heat pipe design improves heat dissipation, while the Intel-specific contact frame increases contact pressure for better heat transfer and longer CPU life. By using only Intel mounting materials, Arctic avoids packaging waste while adhering to eco-friendly design standards. The Arctic Freezer 8i CO Intel Air CPU Cooler is an affordable option that provides high-end cooling performance in a tiny form factor, making it an excellent alternative for customers looking for quiet, dependable, and effective thermal management for their Intel-based systems.
| Basic Information | |
| Model Name | Freezer 8i CO |
| Color | Black |
| Warranty Details | 6 Year |
| Special Features | Dual Ball Bearing for 24/7 continuous operation; direct-touch heatpipes for efficient heat dissipation. |
| Connectors | 4-Pin PWM Connector |
| Cooler Type | Air CPU Cooler |
| Specialty | Compact design for small cases and server-grade durability. |
| LED Lighting | No |
| CPU Cooler Brand | Arctic |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Size (Height) | 92mm |
| Fan Noise Level | 0.3 Sone |
| Fan Air Flow | 43 CFM / 73.1 m³/h |
| Fan Air Pressure | Not specifically rated (standard 92mm high-static pressure fan) |
| Fan Dimensions | 92 x 92 x 25 mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Dimension (Heat Sink/Radiator) | 92 (L) x 65 (W) x 132 (H) mm |
| Theme Display | No |
| PWM Mode | Yes |
| Supported CPU Socket Brand | Intel |
| Supported Socket | Intel LGA 1700, 1200, 1156, 1155, 1151, 1150 |
No reviews yet. Be the first to review this product!
