Related Products
-
Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB All-in-One Liquid CPU Coo...৳ 13,500 -
Arctic Liquid Freezer III 240MM RGB Liquid CPU Cooler White৳ 12,999 -
Yeston Zeaginal Zeus 240 240mm Radiator Liquid CPU Cooler wi...৳ 9,300 -
Arctic Freezer 36 ARGB Air CPU Cooler৳ 4,500 -
Arctic M2 Pro M.2 2280 SSD Cooler Silver৳ 1,100 -
Yeston Zeaginal Zeus GE 360mm ARGB Liquid Cooler White with...৳ 10,200 -
Yeston Zeaginal ZC-240 ARGB Bling Bling 240mm Radiator Liqui...৳ 8,500
ARCTIC Freezer 4U-SP5 - Server CPU Cooler for AMD SP5, 4U & UP, AMD EPYC, 2 x 120mm Fan, 300-3300RPM, 4-Pin PWM Connector, 10 Heatpipes, LGA6096
Stock :
In Stock
PID : 736
SKU : ARCFRE-8837
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Product Dimensions 4.9"L x 5.8"W x 5.7"H
Brand ARCTIC
Power Connector Type 4-Pin
Voltage 12 Volts
Wattage 3.48 watts
Cooling Method Air
About this item
- COMPACT: The Freezer 4U-SP5 is your space-saving solution. It won't disrupt your RAM slots and is compatible with dual-CPU motherboards. It's compact design fits seamlessly into common 4U server cases and larger, saving you valuable space
- HIGH-PERFORMANCE: Featuring two custom-designed 120 mm fans, the Freezer 4U-SP5 ensures outstanding heat dissipation. Fine-tune your performance with PWM control for optimized operation
- DURABLE: Our Freezer 4U-SP5 features 120 mm fans equipped with double ball bearings, engineered for continuous operation. They're ultra-durable, making them the ideal choice for 24/7 use
- EASY INSTALLATION: The Freezer 4U-SP5 comes complete with thermal paste, pre-installed mounting brackets, and utilizes our exclusive mounting points, making installation a breeze
- Specially designed air cooler by ARCTIC for the high-performance SP5 server CPUs from AMD
| Basic Information | |
| Model Name | ARCTIC Freezer 4U-SP5 |
| Color | Black |
| Warranty Details | 6 Year |
| Special Features | Ten direct-touch heat pipes, dual ball bearings for 24/7 operation, and 53 mm RAM clearance |
| Connectors | 4-Pin PWM Plug |
| Cooler Type | Air CPU Cooler |
| Specialty | Compact 145 mm height specifically designed for 4U server racks and dual-socket compatibility |
| LED Lighting | No |
| CPU Cooler Brand | Arctic |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Size (Height) | 120mm |
| Fan Noise Level | 45.3 dBA |
| Fan Air Flow | 81.04 cfm |
| Fan Air Pressure | 4.35 mmH2O |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Radiator Size | 120mm |
| Dimension (Heat Sink/Radiator) | Direct Touch heat pipes, 6 mm x 10 |
| Water Block Material | N/A (Air Cooler); Heatpipes are Copper |
| Waterblock Dimensions | : N/A (Total body dimensions: 124 x 147 x 145 mm) |
| Theme Display | No |
| PWM Mode | Yes |
| Supported CPU Socket Brand | AMD |
| Supported Socket | SP5 (LGA 6096) |
No reviews yet. Be the first to review this product!
