-
ONIKUMA K19 3.5mm Wired Gaming Headset Over Ear Headphones N...৳ 1,550 -
Dareu A710X Tri-mode Wireless Gaming Headset৳ 5,800 -
ONIKUMA GT826 Lightweight Tri Mode Wireless Gaming Headset৳ 3,100 -
ONIKUMA X32 Wired Gaming RGB Headset with Flexible Mic৳ 1,650 -
ATK Neptune N9 Wireless Gaming Headset৳ 5,000 -
HyperX Cloud Stinger 2 Gaming Headphone৳ 5,800 -
Dareu EH406 Wired Gaming Headphone৳ 1,990
Razer Kaira X – Licensed PlayStation 5 Wired Gaming Headset
Description
POWER. CLARITY. COMFORT.
Conquer on console and beyond with the Razer Kaira X – a wired PlayStation 5 headset designed for maximum audio performance and cross-platform compatibility. Armed with cutting-edge drivers and a crystal-clear mic, enjoy competition-ready audio no matter where you game.
RAZER™ TRIFORCE 50MM DRIVERS
The Razer Kaira X features cutting-edge drivers that can tune highs, mids, and lows separately – producing brighter, clearer sound with richer trebles and more powerful bass.
FLOWKNIT MEMORY FOAM EAR CUSHIONS
Its breathable weave minimizes sweat and heat build-up, while the ultra-soft foam’s improved density greatly reduces the headset’s clamping force for snug support during gaming marathons.
RAZER™ HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The bendable mic has improved housing and pickup for amazing voice capture that suppresses noise from the back and sides – supported by mic monitoring and game/chat balance to ensure optimal levels.
MIC MUTE BUTTON & VOLUME SLIDER
Located underneath its left earcup, allowing you to toggle the Razer™ HyperClear Cardioid Mic easily.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
Aside from its primary use on PlayStation 5, the headset’s 3.5mm jack allows it to work with other popular platforms so you can enjoy amazing gaming audio across different setups.
| Battery life | None |
| Cable Length | 1.3 m / 4.27 ft. |
| Compatibility | PS5™ Console PC, Mac, Nintendo Switch and Mobile Devices |
| Connection Type | Direct to PlayStation / PC via 3.5mm Connection |
| Driver | Razer™ TriForce |
| Driver Size | 50 mm |
| Impedance | 32 Ω |
| Lighting | None |
| Microphone Frequency Response | 100 Hz – 10 kHz |
| Microphone Sensitivity | -42 ± 3 dB |
| Noise Canceling | None |
| Other Features | On Earcup |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Sensitivity | 96 dBSPL / mW |
| Volume Control | Yes (VOL + and VOL – Wheel) |
The best Razer Kaira X – Licensed Playstation 5 Wired Gaming Headset in Bangladesh is 8500 bdt. You can buy the Razer Kaira X – Licensed Playstation 5 Wired Gaming Headset at the best price in Bangladesh
WARRANTY:01 YEARS
| Basic Information | |
| Brand | Razer |
| Color | Black |
| Availability | In Stock |
| Type | Gaming |
No reviews yet. Be the first to review this product!
