Related Products
-
Onikuma ST-1 Stable Anti-Slip ABS Gaming Headphone Stand৳ 450 -
Onikuma M830 USB Gaming Microphone৳ 1,450 -
T-Wolf TF610 RGB Gaming Keyboard Mouse Combo৳ 1,600 -
Ajazz PU Leather Memory Foam Wrist Pad for 60% To Full size৳ 900 -
T-Wolf TF350 Wireless Keyboard Mouse Combo৳ 1,450 ৳ 1,600 -
Ajazz Block98 Wrist Rest৳ 850 -
Razer Enki X EDGE Special Edition Gaming Chair৳ 68,000
Razer Enki X Essential Leather Gaming Chair
Stock :
In Stock
PID : 518
SKU : RAZENK-4026
Model : ExpertBook B1
Warranty : 3 Years
Description for Razer Enki X Essential Leather Gaming Chair, 2D Armrests, Built-In Lumbar Arch, Optimized Cushion Density, Adjustable 152° Recline, 60mm PU Coated Casters, Black & Green | RZ38-03880100-R3G1
Razer Enki X
Features
Designed for All-Day Comfort
Built-in Lumbar Arch
Optimized Cushion Density
TECH SPECS
RECOMMENDED WEIGHT 136 kg (
RECOMMENDED HEIGHT 156.5 cm - 194 cm / 5'2" - 6'4"
CHAIR COVER COLOR Black and Green
CHAIR COVER MATERIAL EPU Synthetic Leather
BASE Steel base
FRAME Steel frame
ARMRESTS 2D
CASTERS 60 mm PU coated casters
GAS LIFT CLASS 4
FOAM TYPE High density PU moulded foam
ADJUSTABLE BACK ANGLE 152 Degrees
ADJUSTABLE LUMBAR CUSHION None
ADJUSTABLE HEADREST None
| RECOMMENDED WEIGHT | 136 kg ( |
|---|---|
| RECOMMENDED HEIGHT | 156.5 cm - 194 cm / 5'2" - 6'4" |
| CHAIR COVER COLOR | Black and Green |
| CHAIR COVER MATERIAL | EPU Synthetic Leather |
| BASE | Steel base |
| FRAME | Steel frame |
| ARMRESTS | 2D |
| CASTERS | 60 mm PU coated casters |
| GAS LIFT CLASS | 4 |
| FOAM TYPE | High density PU moulded foam |
| ADJUSTABLE BACK ANGLE | 152 Degrees |
| ADJUSTABLE LUMBAR CUSHION | None |
| ADJUSTABLE HEADREST | None |
4-8 Days Delivery Globally
We offer express delivery worldwide for Razer Enki X Essential Leather Gaming Chair, 2D Armrests, Built-In Lumbar Arch, Optimized Cushion Density, Adjustable 152° Recline, 60mm PU Coated Casters, Black & Green | RZ38-03880100-R3G1.
Best Price Guarantee
We offer the best price for Razer Enki X Essential Leather Gaming Chair, 2D Armrests, Built-In Lumbar Arch, Optimized Cushion Density, Adjustable 152° Recline, 60mm PU Coated Casters, Black & Green | RZ38-03880100-R3G1 . Buy now with the best price!
Specifications for Razer Enki X Essential Leather Gaming Chair, 2D Armrests, Built-In Lumbar Arch, Optimized Cushion Density, Adjustable 152° Recline, 60mm PU Coated Casters, Black & Green | RZ38-03880100-R3G1
General
Brand
Model
- Enki X
Microless SKU
- 94900
Best Sellers Rank
- #52 in Gaming Chairs
Date first available
- 26 October, 2021
Shipping Weight
- 27.10 Kg
Shipping Dimensions
- 69.00 cm x 88.00 cm x 37.00 cm
| Basic Information | |
| Color | Black |
No reviews yet. Be the first to review this product!
