-
Yeston Radeon RX 9060 XT Game ACE 16GB GDDR6 GPU | Gaming Gr...৳ 57,500 -
Yeston Radeon RX 6500 XT 4GB D6 GC GDDR6 6nm Desktop Graphic...৳ 19,900 -
Yeston Sakura Nvidia GeForce RTX 4060Ti Graphics Card GDDR6...৳ 64,900 -
Manli Nebula GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics Card৳ 195,000 -
Manli Polar Fox GeForce RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 Graphics C...৳ 143,000 -
Yeston RTX 3060 12GB GDDR6 GA LHR Graphics Card Nvidia PCI E...৳ 37,900 -
Yeston Nvidia GeForce RTX 5060 Ti GAEA 16GB GDDR7 GPU | Gami...৳ 65,900
PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card
Specification
| Video Memory Specifications | ||
| Type | GDDR6 | |
| Size | 16GB | |
| Resolution | 7680×4320 | |
| Memory Clock | Engine Clock(OC): up to 2520MHz(Game), up to 3060MHz(Boost) Engine Clock(STD/Silent): up to 2460MHz(Game), up to 3010MHz(Boost) | |
| BUS Type | PCIE 5.0 x16 | |
| Memory Interface | 256-bit | |
| Stream Processors | 4096 | |
| Others | AMD Eyefinity Technology AMD Stream Technology AMD Smart Access Memory AMD RDNA 4 Architecture AMD FreeSync Technology AMD HYPR-RX AMD Radeon Anti-Lag 2 Honeywell PTM7950 High-Thermal Conductivity Dual BIOS (OC / Silent) Intelligent Fan Control Highly Efficient Ring Blade Fans Reinforced Metal Backplate Premium-Quality PCB Design High-Efficiency DrMOS Power Module TBP Monitoring (12V Source Detection) Personalize ARGB with Keystone software | |
| Interface | ||
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1a | |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1b | |
| Power Specifications | ||
| Connectors | Three 8-pin PCI Express Power connectors | |
| Recommended PSU | 900W | |
| Application Programming Interfaces | ||
| DirectX | 12 | |
| OpenGL | 4.6 | |
| Physical Specifications | ||
| Dimensions | 340m*132mm*69mm 352mm*149mm*69mm (with bracket) | |
| Others | Slot: 3 | |
| Warranty | ||
| Manufacturing Warranty | 2 year | |
Description
PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card
The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card is a high-end GPU designed for gaming performance and visual quality. Built on the AMD RDNA 4 architecture, it supports PCIe 5.0 x16. It has 4096 stream processors and 16GB of ultra-fast GDDR6 memory with a 256-bit memory interface and 20.0 Gbps speed. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT Graphics Card has ample bandwidth and power for 4K and 8K gaming, streaming, and content creation. It has two BIOS modes (OC and Silent), letting users to choose between aggressive performance and quieter operation. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT GPU's engine clocks can reach 2520MHz in game mode and 3060MHz in boost mode in OC mode, with conventional settings pushing up to 2460MHz (game) and 3010MHz (boost), providing consistent performance for demanding workloads. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card's advanced cooling system includes Honeywell PTM7950 high-thermal conductivity material, highly efficient ring blade fans, intelligent fan control, and a reinforced metal backplate for durability and temperature control. TBP monitoring with 12V source detection improves power distribution efficiency. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT Graphics Card is powered by three 8-pin PCI Express connectors and requires at least a 900W power supply. It supports up to four displays via one HDMI 2.1b and three DisplayPort 2.1a outputs, each with a resolution of 7680x4320. Personalization is improved by ARGB illumination controlled by Keystone software, giving you complete control over the card's look. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card supports AMD Smart Access Memory, AMD Stream Technology, Eyefinity multi-display configuration, DirectX 12, and OpenGL 4.6. The quality PCB design and high-efficiency DrMOS power module assure long-term dependability and consistent performance. The PowerColor Red Devil Spectral White AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card is great for gamers and creators looking for high-end performance and distinctive style. It features powerful architecture, innovative thermal engineering, a customizable ARGB design, and top-tier specifications.
| Basic Information | |
| HDMI Port | 1 |
| Color | White |
| Dimensions | 340mm x 132mm x 69mm (352mm length with bracket) |
| Warranty Details | 2 Year |
| Chipset | AMD Radeon |
| Series | Gaming |
| Chipset Model | RX 9070 XT |
| Part No | RX9070XT 16G-E/OC/WHITE |
| CUDA Core / Stream Processors | 4096 Units |
| Engine Clock | 2520 MHz (OC mode) / 2460 MHz (Silent mode) |
| Boost Engine Clock Speed | 3060 MHz (OC mode) / 3010 MHz (Silent mode) |
| Capacity (GB/TB) | 16GB |
| Memory Bandwidth | 644.6 GB/s |
| DirectX Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Support | Yes |
| HDCP Support | Yes |
| VGA Port | NO |
| Bus type | PCIe 5.0 x16 |
| Power Connectors | 3 x 8-pin |
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting | Yes |
| RGB Effects | Yes |
| Package Contents | Graphics Card, ARGB Cable, Graphics Card Holder, Keycap, and Documentation |
| Graphics Card Brand | PowerColor |
No reviews yet. Be the first to review this product!
