-
Arctic Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Cooler৳ 3,999 -
Arctic Freezer 8A CO AMD Air CPU Cooler৳ 2,199 -
Yeston Zeaginal ZC-Zeus XT 360mm ARGB Liquid Cooler with LCD...৳ 9,000 -
Yeston Zeaginal Zeus 240 240mm Radiator Liquid CPU Cooler wi...৳ 9,300 -
Yeston Zeaginal ZC-360 ARGB Bling Bling 395mm Radiator Liqui...৳ 10,500 -
Yeston Zeaginal Zeus 360 360mm Radiator Liquid CPU Cooler wi...৳ 10,600 -
Yeston Zeaginal Zeus GE 360mm ARGB Liquid Cooler White with...৳ 10,200
Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
Specification
| Key Features | ||
| Type | All-in-one 420mm liquid cooler | |
| Fan Speed | 200–1900 rpm PWM Controlled (0 rpm below 5% PWM) | |
| Fan Airflow | 68.9 cfm | 117.06m3/h | |
| Noise | 0.3 Sone | |
| Air Pressure | 2.0 mmH2O | |
| Connector | 4-Pin Connector | |
| LED Number | 12 A-RGB LEDs per Fan | |
| Material | Cold Plate: Copper, Micro-Skived-Fins | |
| Others | Thermal Paste: MX-5 (0.8 g) | |
| Physical Specification | ||
| Dimension | Radiator: 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm Pump (w/o tubes): 98 (L) x 78 (W) x 53 (H) mm Tube Diameter: Outer: 12.4 mm | Inner: 6.0 mm Tube Length: 450 mm | |
| Weight | 2019 g (Fan, Radiator, Pump, Tubes) | |
| Supported Sockets | ||
| Intel | Intel LGA 1700, 1200, 115X, 2011-3*, 2066* *Square ILM | |
| AMD | AM5, AM4 | |
| Warranty Information | ||
| Warranty | 6 years | |
Description
Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
The Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB AiO Liquid CPU Cooler has a wide range of compatibility; it can support AMD sockets AM5 and AM4 as well as Intel sockets 1700, 1200, 115X, 2011-3, and 2066 (Square ILM). This cooler ensures versatility in a range of system configurations with its infinite RAM clearance. It performs well in the 0 to 40°C ambient temperature range. With a 40mm VRM fan and a PWM-controlled pump that can run at 800–2000 rpm, it provides the best cooling results at the lowest possible power consumption (0.5–2.7 W). With the help of the included MX-5 thermal paste, the cold plate's efficient heat dissipation is guaranteed by its copper construction and micro-skived fins. With three ARCTIC P14 PWM A-RGB 140mm fans that can be adjusted from 200 to 1900 rpm and fluid dynamic bearings for silent operation at 0.3 Sone, the Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB Liquid CPU Cooler is substantially improved. Each of these fans has 12 A-RGB LEDs, which give the setup bright lighting effects. They effectively channel air through the radiator with a static pressure of 2.0 mmH2O and an airflow of 68.9 cfm. Four-pin connectors power the Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB Liquid CPU Cooler fans, while three-pin 5V-DI-Gnd connectors supply the RGB LEDs, which use 0.4A at 5V.
| Basic Information | |
| Model Name | Liquid Freezer II 420 A-RGB |
| Color | Black |
| Warranty Details | 6 Year |
| Series | Gaming |
| Special Features | Integrated 60mm VRM Fan (400–2500 RPM), Native support for Intel LGA1851, Pre-applied MX-6 Thermal Paste, and single-cable management system. |
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Cooler Type | Liquid CPU Cooler |
| Specialty | Known for its extra-thick 38mm radiator and a cooling solution for the motherboard's voltage regulators (VRMs). |
| LED Lighting | ARGB |
| CPU Cooler Brand | Arctic |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Size (Height) | 140mm |
| Fan Speed | 200 – 1900 RPM |
| Fan Noise Level | 0.3 Sone (approx. 22.5 dBA) |
| Fan Air Flow | 68.9 CFM |
| Fan Air Pressure | 2.0 $mmH_2O$ |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 27 mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Radiator Size | 420mm |
| Dimension (Heat Sink/Radiator) | 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm |
| Water Block Material | Copper (Micro Skived Fins) |
| Waterblock Dimensions | 98 x 78 x 53 mm |
| Tube Material | EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) with braided sleeve |
| Tube Length | 450 mm |
| Pump Motor Speed | 800 – 2000 RPM |
| Theme Display | No |
| PWM Mode | Yes |
| Supported CPU Socket Brand | Intel & AMD |
| Supported Socket | Intel: LGA1700, 1200, 115X, 2011-3, 2066 AMD: AM5, AM4 |
No reviews yet. Be the first to review this product!
